12 października 2013

Chleb orkiszowy 100%

Autor: Marysia


Muszę powiedzieć, że nie spodziewałam się tak wysokiego (9 cm na środku) bochenka po przepisie w całości z mąki orkiszowej, i to w tym również razowej. Chleb jest pyszny, a mieszanka mąki ziemniaczanej i wody daje mu ładny połysk. Przepis z bloga Plotzblog.


Chleb orkiszowy 100%


Pâte fermentée
100 g mąki orkiszowej razowej
60 g wody
szczypta drożdży instant
3 g soli

Wymieszaj składniki zaczynu drewnianą łyżką lub ręką. Odstaw na 2 godziny w temperaturze pokojowej, a następnie na 72 godziny (3 dni) do lodówki.

Nabłyszczacz :)
1 g mąki ziemniaczanej
20 g wody

Wymieszaj 20 g wrzącej wody z 1 g mąki ziemniaczanej tuż przed koniec pieczenia i nasmaruj tą mieszanką chleb, aby ładnie błyszczał.

Ciasto właściwe
Pâte fermentée
400 g mąki orkiszowej chlebowej
240 g wody
5 g drożdży
7 g soli
5 g oleju roślinnego

Wymieszaj mąkę i wodę na ciasto właściwe, przykryj i odstaw do autolizy na 60 minut.

Dodaj pozostałe składniki, wyrabiaj 8 minut na najniższej prędkości i 1 minutę na średniej. Ciasto powinno być elastyczne. Przykryj i odstaw na 90 minut w temperaturze ok. 24°C. Złóż po 30 i 60 minutach.

Uformuj bochenek i odstaw na 45 minut w temperaturze ok. 24°C.


Przełóż ciasto na łopatę. Zetrzyj pędzlem nadmiar mąki, a następnie posmaruj chleb gorącą wodą. Włóż do piekarnika nagrzanego do 250°C, zmniejsz temperaturę do 200°C i piecz 50 minut. Tuż przed końcem pieczenia wymieszaj wodę i mąkę ziemniaczaną i posmaruj nią chleb.

----------
Wpis dołączam do listy Na zakwasie i na drożdżach, prowadzonej na blogu Zapach Chleba, oraz do listy Panissimo, prowadzonej przez Barbarę i Sandrę, a której w tym miesiącu gospodynią jest Simona.

4 komentarze :

 1. Świetnie wyglada. Mąka orkiszowa też mnie zaskakuje. Rzeczywiście super wysoki bochenek. Czy mąkę orkiszową masz z Pruszcza?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, orkiszową też tam kupuję, bo póki co nie udało mi się znaleźć tańszego źródła, z samej jakości mąki też jestem zadowolona.

   Usuń
 2. Beautiful! And I like the photos inside the basket. Thanks for contributing again to Panissimo.

  OdpowiedzUsuń